Wciągarka bramowa - zgłoszenie do UDT
Wciągarki bramowe wraz z wciągnikami podlegają dozorowi technicznemu, oprócz:
- wciągarek i wciągników z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg ;
- wciągarek i wciągników z napędem ręcznym o udźwigu do 2000 kg.
Dla takich urządzeń stosuje się dozór uproszczony i nie wymagają one zgłoszenia do UDT. W zakresie dozoru uproszczonego należy, zapewnić konserwacją i obsługę przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia (II W). Uprawnienia do obsługi nie są wymagane przy urządzeniach z napędem ręcznym.
W przypadku, gdy konieczne jest dokonanie rejestracji wciągarki bramowej wraz z wciągnikiem należy przedłożyć dokumentację techniczną urządzeń. W skład dokumentacji technicznej wchodzi między innymi instrukcja obsługi. Instrukcja obsługi, musi być sporządzona w co najmniej jednym języku oficjalnym Unii Europejskiej nazwana jako „Instrukcja oryginalna”. Instrukcja taka powinna zawierać:
- informacje zamieszczone w oznaczeniu maszyny z wyłączeniem numeru fabrycznego;
- informacje ułatwiające konserwację maszyny, takie jak: adres importera, serwisu (wciągarka bramowa podlega badaniom kontrolnym co 2 lata, a konserwację mogą prowadzić tylko osoby uprawnione: producent lub jego przedstawiciel);
- instrukcja powinna zawierać opis zastosowania zgodnych z przeznaczeniem, powinna również uwzględniać możliwe do przewidzenia niewłaściwe użycie (w sposób jasny, przejrzysty dla użytkowników);
- informacje o stanowisku lub stanowiskach roboczych, które może zajmować operator;
- instrukcje dotyczące bezpiecznego przekazywania do eksploatacji, użytkowania, przemieszczania maszyny, montażu i jej demontażu, regulacji, konserwacji, obsługi i napraw;
- wskazówki szkoleniowe;
- podstawowe charakterystyki narzędzi, które mogą być stosowane w maszynie.
Dokumentacja techniczna powinna zawierać również dokumenty takie jak:
- opis techniczny;
- rysunek zestawieniowy;
- schemat elektryczny;
- schemat układów cięgnowych w mechanizmach napędowych (wciągnik);
- deklarację zgodności WE;
- poświadczenie prawidłowości montażu i prób pomontażowych;
- protokół pomiarów elektrycznych.
Tak przygotowaną dokumentację należy złożyć w oddziale Urzędzie Dozoru Technicznego odpowiednim dla swojego regionu. Dokumentację składa się z wnioskiem o odbiór UDT, który można pobrać ze strony internetowej UDT. Przed wydaniem decyzji na eksploatację wciągarki bramowej, inspektor dozoru technicznego wykonuje następujące czynności:
- sprawdza kompletność i prawidłowość dokumentów,
- identyfikuje urządzenie, sprawdza jego stan techniczny i oznakowanie,
- sprawdza zgodność wyposażenia urządzenia z przedłożoną dokumentacją na miejscu eksploatacji urządzenia,
- przeprowadza badanie odbiorcze u eksploatującego.
Zakres badania odbiorczego powinien obejmować:
- sprawdzenie prawidłowości zainstalowania urządzenia i jego przeznaczenia zgodnie z instrukcją eksploatacji;
- przeprowadzenie prób funkcjonowania urządzenia w zainstalowanej wersji montażowej z obciążeniem wystarczającym do stwierdzenia, że ruchy robocze urządzenia, mechanizmy oraz urządzenia zabezpieczające i ochronne działają prawidłowo;
- przeprowadzenie przed rozpoczęciem eksploatacji prób z przeciążeniem lub prób równoważnych.
Urządzenie przedstawione do badań powinno być całkowicie zmontowane, sprawne technicznie i przygotowane do eksploatacji.
Eksploatujący jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych warunków wykonania badań, przygotowania miejsca badania i niezbędnych przyrządów oraz obciążeń, a także do zapewnienia obecności konserwatora (w każdym przypadku) i operatora posiadających właściwe uprawnienia.
Inspektor ma prawo odmówić wykonania czynności dozoru technicznego w przypadku wystąpienia niewłaściwych warunków do ich przeprowadzenia, a w szczególności:
- niedostatecznego stanu przygotowania urządzenia technicznego do badania,
- niewłaściwego oświetlenia lub występowania oparów utrudniających widoczność,
- przekroczenia dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy lub dopuszczalnej granicy niskich i wysokich temperatur.